Prova-på-dag med dans och musik: Tjelvarskolan fylldes av skaparglädje
Den 19 november var det studiedag på Gotland, och då arrangerade DBF i samarbete med Kulturskolan, Bingan IF och Region Gotland en inspirerande prova-på-dag med fokus på musik, dans och teater. Under dagen höll Karibu Dance School i en uppskattad dansworkshop, där många av DBF:s ungdomar deltog med stort engagemang.
Eventet ägde rum i Tjelvarskolans idrottshall, och det var fantastiskt att se så många ungdomar prova nya kreativa uttryck och utvecklas tillsammans.





Volleyboll för pappor och idrott för barn i Lund
Varje helg arrangerar DBF Skåne volleyboll för pappor på Lerbäckskolan i Lund. Samtidigt erbjuder vi idrottsaktiviteter för deras barn som följer med, vilket skapar en inkluderande och familjevänlig miljö. Det är en uppskattad aktivitet som både stärker gemenskapen och främjar en aktiv livsstil för hela familjen.


Regelbundna idrottsaktiviteter i Hallstahammar
Under hela året har DBF Hallstahammar anordnat fotboll och basket varje helg i olika sporthallar, såsom Parkskolan och Lindboskolan. Våra aktiviteter engagerar över 80 barn och ungdomar varje helg och erbjuder en plats för gemenskap och fysisk aktivitet.



DBF deltog på internationella dagen i Hemse
Den 9 november deltog vi på Internationella dagen i Hemse och bjöd på en inspirerande programpunkt om entreprenörskap. Detta var en del av vårt projekt Ung KulturBoost Gotland, i samarbete med Coompanion Gotland och den talangfulla musikern och kreatören Vincent Bugozi.
Under vår programpunkt belyste vi vikten av entreprenörskap och hur unga kan skapa sig en framtid genom kreativa näringar. Vincent delade med sig av sin personliga resa som entreprenör inom kultur och musik, vilket inspirerade många av deltagarna.
Internationella dagen bjöd på en rik mix av aktiviteter och föreläsningar. Fridays for Future och Aurora fanns på plats och delade viktiga insikter om miljöarbete och sociala frågor.








Workshops om entreprenörskap i Fårösund
Vi på DBF är stolta över att kunna presentera projektet Ung KulturBoost Gotland, som drivs med stöd från Leader Gute. Det här projektet syftar till att inspirera och utbilda ungdomar, med särskild fokus på de med utländsk bakgrund, i entreprenörskap på den gotländska landsbygden. Vårt mål är att skapa nya möjligheter och uppmuntra unga att starta egna företag inom kreativa näringar som musik, konstnärliga uttryck och turism.
En central del av projektet är kulturevenemang som inte bara stärker deltagarnas kompetens utan också gynnar det lokala kulturlivet. Genom inspirerande föreläsningar och praktiska workshops får ungdomarna verktyg och erfarenheter för att utveckla sina drömmar till verklighet.
Den 6 november arrangerade vi en dag full av inspiration och lärande i Trampoolinparken i Fårösund. Deltagarna fick lyssna på en engagerande föreläsning om entreprenörskap av Anki Broman, en av grundarna av Trampoolinparken. Hon delade med sig av sina erfarenheter av att starta och driva en framgångsrik verksamhet, och gav många praktiska tips och insikter.
Efter Ankis föreläsning var det dags för en kreativ workshop med musikern och kreatören Vincent Bugizo. Vincent inspirerade deltagarna genom att dela med sig av sin resa som konstnär och entreprenör. Workshopen gav ungdomarna möjlighet att utforska sina egna kreativa idéer och hur de kan omsätta dessa i praktiken.





Utbildning för lokalföreningar på Gotland
Den 2 november arrangerade vi en utbildning för våra lokalföreningar på Gotland. Utbildningen hölls på Kupan Röda Korset i Visby och fokuserade på ämnen som föreningsformalia och marknadsföring i sociala medier. Vi diskuterade strategier för att nå ut till fler medlemmar och hur man kan skapa engagemang genom digitala plattformar.
Under utbildningen informerade vi också om fritidskortet, en satsning från regeringen som kommer att införas 2025. Detta kort kommer ge barn och unga möjlighet att ta del av organiserade fritidsaktiviteter utan kostnad, vilket kan bli en viktig resurs för att stödja ungdomars utveckling och fritidsintressen.


Regelbunden basket i Tierp
Under hösten har DBF Tierp arrangerat regelbundna basketträningar i Centralhallen på lördagar. Träningarna har varit välbesökta och lockat både yngre och äldre deltagare.



Läsfrämjande aktiviteter i Norrköping
Under året har DBF genomfört läsfrämjande insatser med stöd från Kulturrådet på flera orter där vi har lokalföreningar. Under hösten har vi bland annat haft regelbunden läsning på ABF Bergslagsgården i Norrköping.






